Nástroje na betón

( počet produktov: 5 )

Pórobetón je najľahší typ betónu. Jeho názov je odvodený od skutočnosti, že na jeho povrchu sa tvoria póry - inými slovami, bunky. Svoju pórovitú štruktúru získava počas procesu tvorby tým, že sa do cementovej zmesi zavádza plyn - zvyčajne vzduch - ktorý zaberá 60-85 % objemu zmesi. Pórobetón sa vyznačuje vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami. Jeho hlavnými zložkami sú vápno a cement a dodáva sa vo forme menších alebo väčších blokov. Obsahuje aj kamenivo, ktoré ovplyvňuje pevnosť betónu - zvyčajne piesok alebo popolček.

 

VLASTNOSTI PÓROBETÓNU

 

Trvanlivosť, jednoduchosť spracovania a vysoká úroveň izolácie prispievajú k veľkej popularite pórobetónu. Dobre sa hodí na stavbu stien vo viacpodlažných domoch, ale nie vždy je dobrou voľbou na stavbu deliacich stien kvôli slabej zvukovej izolácii. Pokiaľ ide o tepelnú izoláciu, tieto vlastnosti závisia od hustoty materiálu. Najlepším izolačným materiálom bude pórobetón s nízkou hustotou 300-400 kg/m3 - ten sa môže použiť na výstavbu jednovrstvových neizolovaných stien.

 

Veľkou výhodou pórobetónu je, že je to nehorľavý materiál. Zostal s najvyššou klasifikované v triede požiarnej odolnosti A1. Je tiež mimoriadne šetrný k životnému prostrediu, neobsahuje žiadne škodlivé látky a je odolný voči plesniam, hubám a chemickej korózii. Okrem toho má mrazuvzdorné vlastnosti, pokiaľ sa nenamočí. Pórobetón je napriek svojej ľahkosti veľmi pevný. Ľahko sa s ním pracuje a možno ho vybaviť najjednoduchším stavebným náradím.

 

VÝBER TYPU PÓROBETÓNU

 

Pri výbere správneho typu pórobetónu je potrebné venovať pozornosť jeho hlavným parametrom. Označenia na výrobku sa týkajú najmä jeho hustoty, ktorá ovplyvňuje úroveň tepelnej vodivosti, pevnosti a zvukovej izolácie. Tieto parametre určujú, kde možno materiál použiť, a označenie hustoty sa vyjadruje číslom, napr. 300, 350, 400, 450 atď. Na trhu môžete získať aj betón s označením 900 alebo 1000. Čím väčšia je hustota pórobetónu, tým väčšia je jeho pevnosť, zvuková izolácia a tepelná izolácia.

 

Medzi slabé stránky pórobetónu patrí skutočnosť, že je pomerne krehký, čo na jednej strane uľahčuje prácu s ním, ale na druhej strane zvyšuje riziko poškodenia, napr. pri preprave. Vďaka svojej pórovitej štruktúre je tiež veľmi nasiakavý a mal by byť chránený pred priamym kontaktom s vodou. Z tohto dôvodu nebude fungovať na každom mieste, najmä na tých, ktoré sú vystavené vysokej vlhkosti. Poslednou nevýhodou je zvuková izolácia, ktorú mnohí považujú za nedostatočnú.

 

Na konštrukciu nadpražia možno použiť pórobetón - takýto nosník dokonale rozloží hmotnosť steny na murivo na oboch stranách otvoru. Okrem vonkajších a vnútorných konštrukcií bude pórobetón užitočný aj pri dokončovacích prácach. Ideálne na výrobu vstavaných skríň a krbových obstavieb. Možno ho použiť aj na stavbu políc v kuchyni a na povalách, ako aj pri stavbe špajze alebo domácej dielne v garáži - police z pórobetónu udržia ťažké predmety.

pixel