Záhradnícke nožnice a nožnice na konáre
( počet produktov: 7 )SEKTORY
Pre správny rast stromov a kríkov je okrem faktorov, ako je slnečný svit a dostatočné zavlažovanie, potrebná aj správna starostlivosť a pravidelné orezávanie konárov. Udržuje sa tak ich dobrá kondícia a zabraňuje sa šíreniu chorôb. Tento typ údržby zabezpečuje, aby sa stromy a kríky príliš nerozširovali - nemusíte sa obávať, že zasiahnu elektrické káble alebo že nárazový vietor zvalí konáre na pozemok, cestu alebo ešte horšie na dom. Na túto úlohu sa výborne hodia záhradné nožnice, ktoré pomáhajú rýchlo a jednoducho odstraňovať nežiaduce vetvičky. Nožnice sú ideálne aj na tvarovanie okrasných kríkov. Medzi záhradnícke nožnice, ktoré sú k dispozícii na predaj, patria m.na stránke. model teleskopické, nožnice alebo kovadlina.
Je dôležité prispôsobiť záhradnícke nožnice rôznym typom rezov. Pri prerezávaní veľmi mladých stromov sa používajú napríklad tieto postupy nožnice krátke, a na živé ploty alebo silnejšie konáre je oveľa lepšie zvoliť obojručné nožnice. Nožnice sú inak známe ako pákový sektor - majú dve čepele, ktoré zabezpečujú presné strihanie. K dispozícii v jednoručnej alebo obojručnej verzii. Sú to ideálne nástroje na tvarovanie živého plotu, keď nemáte elektrický sektor. Na druhej strane, kovadlinkové nožnice majú len jedno ostrie a nie sú tak presné ako nožnice. K dispozícii aj vo forme tyčového nožnice s nastaviteľnou rukoväťou. Kovadlinkové nožnice potom bez námahy dosiahnu na vysoké stromy alebo živé ploty.
Z hľadiska veľkosti a dosahu sa záhradné nožnice delia na:
- krátke nožnice - malé, zvyčajne jednoručné
- dlhé záhradné nožnice - obojručný, na strihanie silnejších konárov - môže byť aj teleskopickým nožom s výsuvnou rukoväťou (až do 1 m)
- nožnice na prerezávanie stĺpov - na predlžovacom ramene, jeho nôž je umiestnený na tyči, čo umožňuje výrub vysokých stromov bez potreby rebríka
PRÍSAHY
Pri strihaní živého plotu nebudú záhradnícke nožnice tou najlepšou voľbou. Práca so záhradnými nožnicami jeho tvarovanie a úprava budú náročné a zdĺhavé. Lepšie nástroje na tento typ práce by boli kosa alebo píla na živý plot, prípadne len nožnice na živý plot. Nožnice sú oveľa pohodlnejšie a umožňujú odrezanie vyšších častí rastliny. Pri výbere nožníc by sme mali dbať predovšetkým na ich hmotnosť, pretože strihaním živého plotu môžeme stráviť až niekoľko hodín - v závislosti od jeho veľkosti. Hmotnosť je preto dôležitá, pretože príliš ťažké nože namáhajú ruky a spôsobujú bolesť. Ďalším dôležitým prvkom ovplyvňujúcim pohodlie je rukoväť, ktorá by mala byť vyrobená z materiálu, ktorý umožňuje, aby nožnice bezpečne ležali v rukách. Aj samotné nožnice by mali fungovať hladko, aby sa pri strihaní nezablokovali.
Záhradné nožnice sa delia na štyri typy:
- Manuálne - páka alebo prevodovka. Sú vhodné pre malé živé ploty, postačujú na strihanie jednotlivých konárov, ale nefungujú dobre na presné a rovnomerné strihanie.
- Elektrické - ideálne pre stredne veľké pozemky. Vyžadujú dlhú kabeláž alebo predlžovací kábel a ich výhodou je, že nemajú výfukové plyny a sú málo hlučné. Môžu sa používať na výložníku.
- Bezdrôtový - sú mobilné, pretože nie sú obmedzené žiadnym káblom. Veľkou nevýhodou je však pracovný čas - pracujú len približne hodinu, takže sú vhodné len na prácu na malých plochách alebo na kozmetické úpravy. Môžu sa používať s výložníkom.
- Diesel - sú určené najmä profesionálom, ktorí často strihajú živý plot okolo veľkých pozemkov alebo napríklad v parku. Majú vysoký výkon, ktorý zaručuje veľký pracovný výkon, a navyše môžu pracovať aj na vlhkých povrchoch. Nevýhodou sú výfukové plyny a hluk, ktorý produkujú.
Pri výbere nožníc bez ohľadu na ich typ je dôležité venovať pozornosť niekoľkým parametrom. Po prvé, dĺžka čepele, od ktorej závisí rýchlosť práce. Akumulátorové a ručné nožnice majú zvyčajne čepele s dĺžkou približne. 12-28 cm, takže sú ideálne pre menšie kríky. Pre väčšie rastliny sa však odporúčajú benzínové nožnice s čepeľami dlhšími ako 50 cm. Ak zostaneme pri čepeľiach, možnosť ich výmeny ponúkajú akumulátorové nožnice. Výmena hrotov je veľmi jednoduchá a nie sú na ňu potrebné žiadne nástroje. Posledným a najdôležitejším aspektom je bezpečnosť. Zatiaľ čo manuálne nástroje si vyžadujú pri práci veľkú dávku sústredenia, automatické nožnice sú vybavené viacerými bezpečnostnými prvkami, ktoré zabraňujú nehodám. Medzi takéto ochranné opatrenia patrí m.na stránke. brzda alebo gumový hrot na noži, ktorý tlmí kontakt so zemou v prípade, že nožnice vypadnú z ruky.