GRILOVANIE - STRAVOVANIE A RELAXÁCIA POD HOLÝM NEBOM
S príchodom teplejších dní si začíname užívať možnosť varenia jedál vonku. Pre mnohé domácnosti alebo obydlia so záhradou je gril dokonca nevyhnutným vybavením. Sviatočné popoludnie alebo víkend je najlepšie stráviť s rodinou a priateľmi pri grilovaní chutného jedla pod holým nebom. Záhradné grily môžu byť veľké, vhodné na prípravu jedál pre veľkú skupinu ľudí, ako aj menšie, ktoré sa ľahko zmestia na balkón.
PRIMERANÁ PRÍPRAVA NA GRILOVACIU SEZÓNU
Pri grilovaní zohrávajú okrem samotného grilu neoceniteľnú úlohu aj tieto pomôckypríslušenstvo na grilovanie. V prvom rade by ste sa mali poobzerať porošt, ktoré by mali byť dobre prispôsobené rozmerom grilu.
Ďalším užitočným príslušenstvom jegrilovacie špízy, na ktoré sa dajú napichnúť kúsky mäsa a zeleniny na špízy. Na rozdiel od bežne kupovaných špízových tyčiniek sú špízy vyrobené z kovu, a preto sa dajú opakovane používať.Ohnisková vidlicaje ideálny na prípravu klobás na veľkom závesnom grile alebo ohnisku. Dlhévidlica zabezpečiť bezpečnú prípravu klobás bez obáv z možnéhopopáleniny.
Pri téme táboráku je neoceniteľným produktomliatinový kotol, v ktorom sa dá pripraviť chutný guláš, polievka alebo mäso.Kotol je praktický a šikovný riad, ktorého dno a hrúbka stien umožňujú rovnomerné vedenie tepla, takže jedlo sa správne uvarí a potom pomalšie vychladne. Veko s otvorom na vypúšťanie tlaku počas varenia. Výrobok má stabilné nohy - možno ho umiestniť priamo do ohňa alebo zavesiť nad oheň.
KTORÝ GRIL JE NAJLEPŠÍ NA VÝBER?
Najbežnejším typom jekovové záhradné grily, ktoré môžu nahradiť murovaný gril a splniť všetky očakávania. Obsluha grilu na drevené uhlie je jednoduchá a ďalšou výhodou je, že ide zvyčajne o prenosný gril - môžeme ho teda používať nielen doma, ale vziať si ho so sebou aj na vonkajšie stretnutia, napríklad k vode. Okrem toho ho po skončení letnej sezóny môžete uskladniť v pivnici alebo v technickej miestnosti a nemusíte sa obávať, že sa cez zimu poškodí.
Ďalšou možnosťou je plynový gril, ktorého popularita v poslednom čase rastie. Tento typ grilu je bezpečnejší, pretože pri príprave jedla nedochádza k priamemu kontaktu s ohňom. Okrem toho nefajčí a nevypúšťa škodlivé látky.Elektrický grilna druhej strane je ideálny pre milovníkov grilovania, ktorí sa nechcú rozlúčiť so svojím grilom ani v zime. Elektrické grily môžete používať aj doma a variť na nich po celý rok.
Medzi modelmi je najjednoduchšíokrúhly záhradný grilči záhradný grilstatív -ktorý sa vďaka svojej ľahkej a praktickej konštrukcii dá ľahko zbaliť do auta a vziať na piknik mimo mesta alebo na pozemok. Pri grilovaní vonku je dobré zvoliťgril s vekom, pretože silný vietor môže veľmi sťažiť zapálenie grilu a následnú kontrolu procesu prípravy pokrmov. Pre náročnejších sa odporúča viackoľajový model.
Okrem základného grilu, dreveného uhlia a podpaľovačov sa pri grilovaní hodí aj rôzne príslušenstvo, m.na stránke.: špajle, hliníkové podnosy, vidličky, lopaty, kliešte, strúhadlá, mechy alebo rukavice. Podpaľovače zahŕňajú tekuté aj pevné (kocky) výrobky.