Rebríky
( počet produktov: 7 )REBRÍK - UŽITOČNÝ V KAŽDEJ DOMÁCNOSTI
Rebrík bude užitočný nielen pri stavbe a rekonštrukcii interiéru, ale aj neskôr pri bývaní v dome. Je nepostrádateľný pri výmene žiaroviek, vešaní záclon a závesov alebo ukladaní vecí do vysokých skríň a skriniek. Okrem toho, že plní svoju úlohu v dome, je ideálny aj na použitie vonku - ak máte ovocný sad, pomôže vám pri zbere ovocia zo stromov a v zime je nevyhnutným nástrojom na zavesenie svetielok na vianočný stromček.
V predaji nájdete niekoľko typov rebríkov, m.na stránke. rebríky drevené, hliníkové, sklolaminátové, oceľové alebo plastové. Hliníkové rebríky - ľahké a veľmi pevné, s vysokou nosnosťou, ktoré sa najčastejšie nachádzajú v našich domácnostiach. Sú odolné voči korózii, takže sa dobre používajú nielen v domácnosti, ale aj vonku. Je však dôležité pamätať na to, že ich nesmiete používať na elektrické práce, pretože hliník je elektricky vodivý. Pri prácach s elektrinou sa odporúča rebríky zo sklenených vlákien. Sú veľmi pevné a ľahké a odolné voči vonkajším vplyvom. Plastové rebríky - inak známe ako skladacie stoličky alebo stupienky, sú malé, lacné a stabilné. Vďaka malým rozmerom ho možno šikovne ukryť v šatníku alebo vo výklenku medzi šatníkom a stenou a zakryť závesom.
Pokiaľ ide o spôsob použitia, rozlišujeme medzi rebríky nadhadzovanie i zastaviť a kĺbové. Výsuvné rebríky sú stabilné a pohodlné na používanie, používajú sa najmä vo vnútri domu na upratovanie a drobné opravy. Naproti tomu stupňovité rebríky sa najčastejšie používajú na prácu vo výškach a často sú teleskopicky výsuvné, čo ďalej zvyšuje rozsah vykonávaných prác. Kĺbové rebríky sa dajú "zlomiť", aby sa dosiahlo čo najlepšie umiestnenie - používajú ich najmä stavebné tímy.
NA ČO SA ZAMERAŤ PRI KÚPE REBRÍKA
Pri kúpe rebríka je nevyhnutné skontrolovať, či spĺňa požadovanú normu EN 131-2, ktorá definuje najdôležitejšie technické parametre pre tento typ náradia. Rovnakým spôsobom v tomto prípade zaobchádzame aj so stupienkami, tzv. stoličkami. Pozornosť by sa mala venovať aj maximálnemu zaťaženiu konštrukcie, ktoré by malo byť minimálne 150 kg - táto požiadavka platí pre veľké aj malé rebríky. Ak sa zvolí viacsegmentový hliníkový rebrík, spoje medzi jednotlivými priečkami by nemali spôsobovať riziko poškodenia alebo rozdrvenia. To isté platí aj pre povrch rebríka, ktorý musí byť hladký a bez otrepov a ostrých rohov, ktoré sa môžu ľahko zachytiť a poraniť. Aby ste sa vyhli skĺznutiu zo schodíka, je vhodné sa pozrieť, či má plošina jemné kovové drážky na zlepšenie priľnavosti. Dôležitú úlohu zohráva aj šírka priečok, ktorá nesmie byť užšia ako 25 mm.
REBRÍK NA PRÁCU V ZÁHRADE
Pri plánovaní nákupu rebríka na prácu v záhrade musíme typ rebríka prispôsobiť úlohám, ktoré sa budú vykonávať. Na strihanie kríkov a živých plotov je najlepší rebrík, ktorý sa dá umiestniť pozdĺž rastlín v správnej výške vzhľadom na tvarované kríky - preto sa osvedčí obojstranný rebrík. Ak si na tento účel vyberiete verziu s pevnou plošinou, získate väčšiu stabilitu, keď na nej budete stáť, ale bude náročnejšie s ňou pohybovať. Pri čistení odkvapov sa oplatí vybrať si rebrík jednostranné, alebo rebrík obojstranná s výškovo nastaviteľnou časťou v prípade viacpodlažnej budovy. Na rezanie stromov je užitočný obojstranný rebrík a pre vyššie stromy je najlepšie zvoliť trojdielny rebrík s nastaviteľnou výškou.