Maliarske a lakovacie pásky
( počet produktov: 25 )TAPES MAĽOVANIE A LAKOVANIE
Maliarska páska je pri maľovaní nevyhnutným prvkom, rovnako ako maliarska fólia. Maliarske pásky sa od ostatných pások odlišujú predovšetkým slabším lepidlom, takže pásku možno po natieraní odlepiť bez poškodenia povrchu. Jeho štruktúra je drsná, čo ďalej zabraňuje stekaniu farby počas maľovania.
Žltá vs. MODRÁ
V predaji nájdete dva základné typy maliarskej pásky, žltej a modrej farby. Žltá páska vhodné na väčšinu interiérových maliarskych prác. Musíte pamätať na to, aby ste ju odlepili pomerne rýchlo, čím dlhšie sa drží, tým väčšie je riziko poškodenia lakovaného povrchu pri jej odlepovaní. Označuje sa aj ako maliarska papierová páska a dodáva sa v rôznych šírkach. Vďaka možnosti výberu veľkosti umožňuje vytvárať na stenách rôzne zaujímavé vzory. Okrem toho sa dá samozrejme použiť aj na maľovanie rovných čiar alebo na oddelenie dvoch farieb.
Modrá páska na prácu vonku na miestach vystavených slnku. Po dlhom čase sa dá odlepiť a nepoškodí lakovaný povrch. Modrá maliarska páska je odolná voči UV žiareniu, preto sa často používa na rámy dverí a okien a možno ju odstrániť až po troch týždňoch. Predovšetkým tiež neabsorbuje vodu.
AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNU MALIARSKU PÁSKU
Pri výbere maliarskej pásky skontrolujte pevnosť lepidla a typ použitého impregnačného prostriedku. Pevnosť lepidla zohráva rozhodujúcu úlohu pri tom, ako dlho páska vydrží na danom povrchu - či pevne drží, alebo sa rýchlo odlepí. V súčasnosti dostupné maliarske pásky môžu mať dva typy lepidla: akrylové alebo gumové. Gumové lepidlo je odolné voči rozpúšťadlám, ktoré obsahujú farby na báze vody a oleja, ale nie vždy je najlepšou voľbou. Rýchlo starne, takže veľmi často zanecháva stopy po pretrhnutí pásky, čo akrylové lepidlo nerobí.
Na druhej strane typ hydroizolácie určuje, či cez ňu bude presakovať farba. Na trhu existujú pásky pre rôzne typy farieb, ktoré sa líšia použitým impregnačným prostriedkom. Dobrý prostriedok by mal byť odolný voči rôznym typom farieb, ako aj voči rozpúšťadlám. Ďalším kritériom pri výbere maliarskej pásky je jej typ - žltá alebo modrá. Žlté pásky sú určené na použitie vo vnútri budovy, zatiaľ čo modré pásky sú určené na použitie v exteriéri budovy. Ďalším typom pásky je zakrivená páska, ktorá sa vyznačuje väčšou pružnosťou, takže ju možno použiť aj na oblé tvary. Ich nalepenie si však vyžaduje určitú prax a nie je jednoduché. Na zakrytie kriviek sa používajú zakrivené maliarske pásky.
KONIEC MAĽOVANIA A ODLEPENIE PÁSKY BEZ POŠKODENIA POVRCHU
Pri nesprávnom použití a odstránení maliarskej pásky sa môže čerstvo natretý povrch ľahko poškodiť. Pred aplikáciou pásky skontrolujte, či je vhodná na aplikáciu na mokrý alebo suchý povrch. Len tak sa vyhnete viditeľnému poškodeniu a nervom spojeným s pokazením konečného výsledku.
Je dôležité vopred očistiť povrch a skontrolovať, či na ňom nezostal prach alebo nečistoty, ktoré by urýchlili odlepovanie pásky. Lepidlo bude správne fungovať len na čistom podklade. Pri používaní maliarskej pásky na drevené časti je tiež dobré ich odmastiť, aby ste nemuseli stále lepiť nové kusy pásky a veľa ich prerábať. Neustále lepenie a odlepovanie nakoniec zmaže línie.
Pri sťahovaní pásky sa riaďte jej typom. Papierové maliarske pásky sa dajú odlepiť až po malom zaschnutí farby. Na druhej strane, impregnované verzie by sa mali z ešte mokrého povrchu odstrániť hneď po dokončení maľovania. Moment odlepenia pásky musí byť tiež prispôsobený typu farby použitej pri maľovaní. Napr. pri latexových farbách sa páska musí odlepiť skôr, ako farba zaschne - inak sa strhne aj farba aj páska.