Záhradný skleník - oplatí sa kúpiť skleník?
Nič nechutí tak dobre ako vlastnoručne vypestovaná a dopestovaná zelenina! Na jej pestovanie je ideálny záhradný skleník. Oplatí sa investovať do skleníka? Čo sa v ňom oplatí pestovať? Odpovedáme!
Na čo sa používa záhradný skleník?
Ak chcete vypestovať krásnu zeleninu, musíte rastlinám poskytnúť správne podmienky. Teplo, pravidelné zavlažovanie a slnečné žiarenie sú nevyhnutné na to, aby ste sa mohli tešiť z úrody svojich snov. Práve na to sú určené záhradné skleníky.
Ako si vyrobíte skleník? Na jeho vytvorenie potrebujete len odolný rám, ktorý je pokrytý sklenenými alebo polykarbonátovými panelmi. Vďaka tomu je záhradný skleník vhodný na pestovanie rastlín, ktoré sú citlivé na nadmerné UV žiarenie, ale vyžadujú aj teplo. Prevládajúce podmienky v tejto jednoduchej stavbe sú priaznivé na pestovanie vegetácie a jej rozšírenie tak, aby sa dosiahli čo najlepšie výsledky. Tým to však nekončí: skleník poskytuje rastlinám vynikajúcu ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Vďaka nemu plodiny neohrozuje dážď, vietor ani sneh.
Na stavbu konštrukcie nepotrebujete veľa: Samozrejme, potrebujete materiály, ako je spomínaný rám a sklenené alebo polykarbonátové panely, a priestor na pozemku. Skleník sa dá využiť nielen na pestovanie ovocia a zeleniny, ale aj na vytvorenie zimnej záhrady alebo vnútorného bazéna.
Čo potrebujete vedieť?
Pre dobrý začiatok je vhodné zistiť, kde by mal byť záhradný skleník umiestnený. Jeho umiestnenie je zvyčajne v blízkosti domu alebo ďalej od pozemku, kde môžete počítať s čo najúrodnejšou pôdou. Práve vtedy budú účinky plodín najlepšie.
Dobrým zvykom je aj pravidelná výmena pôdy. Z času na čas je dobré ju nakypriť, zavlažiť a pohnojiť správnymi prípravkami, ktoré vyhovujú rastlinám, ktoré v nej budú.
Nebojte sa vzhľadu skleníka. Ak si pri pomyslení na túto stavbu predstavíte len špinavé sklo, môžete sa s touto víziou rýchlo rozlúčiť. Na spestrenie vzhľadu tejto užitočnej stavby stačí niekoľko popínavých kríkov, kvetov v kvetináčoch alebo úzka cestička vydláždená kameňom.
Prečo vlastniť skleník?
Už vieme, ako vyzerá jeho konštrukcia, kde sa ho oplatí postaviť a ako sa starať o pôdu vo vnútri budovy, aby bola neustále úrodná. Aké sú však skutočné výhody vlastného záhradného skleníka? Prečo sa oplatí pestovať v ňom zeleninu?
Po prvé, rastliny umiestnené v skleníku rastú oveľa rýchlejšie ako tie vonku. Môžete ich zasadiť alebo zasiať už skoro na jar, a keďže sú chránené pred mrazom, môžete si byť istí úrodou. A to pomerne rýchlo!
Všetko je to spôsobené tým, že pôda chránená v skleníku sa rýchlejšie zahreje, a preto zasiata zelenina rýchlejšie vyklíči. Okrem toho nehrozí, že by sa ich rast zastavil - aj keď napadne sneh, rastlinám pod sklenenými panelmi nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Z rovnakého dôvodu budú rásť silnejšie.
Záhon pod skleníkom je tiež menej náročný na prácu. Hoci každý skleník musí byť vetraný, pod baldachýnom je vďaka ochrane pred vetrom a peľom oveľa menej buriny. Stačí pravidelné zavlažovanie a starostlivosť a výsledky sa rýchlo prejavia a úroda bude bohatá.
Medzi výhody skleníka patrí aj celoročné pestovanie. To je možné, ak je záhradný skleník, ktorý si postavíte alebo kúpite, vykurovaný. Neznie vám vlastná čerstvá zelenina uprostred zimy lákavo?
V prospech skleníka hovorí aj možnosť tráviť viac času vonku. Mať skleník je povinnosť, ale samozrejme aj potešenie. Udržiavané a dobre ošetrené rastliny zozbierané po námahe pestovania poskytujú veľké uspokojenie.
Čo môžete pestovať v skleníku?
Zaujíma vás, čo môžete pestovať vo vlastnej záhrade? Existuje veľa možností! Takýto baldachýn je na pestovanie ako stvorený:
- papriky,
- paradajky,
- uhorky,
- cesnak,
- cibuľu,
- biela kapusta,
- šalát,
- reďkovky,
- rukolu,
- špenát,
- jahňací šalát,
- baklažány,
- a dokonca aj melóny.
Aký typ záhradného skleníka si vybrať?
Keď sa rozhodnete postaviť si vlastný skleník alebo si ho kúpiť, budete musieť vybrať tú správnu konštrukciu. Záhradný skleník je dostatočne jednoduchá konštrukcia, ktorú nie je ťažké postaviť svojpomocne. Ak sa však s ňou nechcete popasovať sami, môžete si kúpiť hotové riešenie.
Na výber je niekoľko rámov:
- drevený rám - najmenej odolný, ale pre vašu záhradu najlepší. Tento typ riešenia musíte pravidelne impregnovať a udržiavať, pretože vlhkosť vo vnútri skleníka ho môže poškodiť. Zle vedie teplo;
- oceľový rám - cenovo atraktívny, ale vyžaduje si údržbu proti korózii. Dobre vedie teplo a je odolný voči poveternostným vplyvom;
- hliníkový rám - najodolnejší a najdrahší, nevyžaduje žiadnu údržbu.
Môžete si tiež vybrať materiál, z ktorého bude skleník vyrobený. Najobľúbenejšie sú dva typy.
Sklenený skleník
Tento model pôsobí masívnym a pevným dojmom. Môže byť vyrobený z tvrdeného skla (odolného voči poškodeniu a teplotným výkyvom) alebo zo skla FLOAT, ktoré môže byť tvrdené aj vrstvené a ľahko sa udržiava v čistote. Vďaka tvrdenému sklu je jeho používanie oveľa bezpečnejšie - pri rozbití nezanecháva ostré hrany. V tomto type skleníka sú sklá zvyčajne hrubé 3 - 4 mm. Za zmienku stojí, že sklo so sebou nesie riziko popálenia rastlín počas horúcich dní. Na to si treba dávať pozor!
Polykarbonátový skleník
Alternatívou k sklu sú plastové skleníky. Modely vyrobené z polykarbonátu sú odolné voči poveternostným vplyvom a ľahšie ako sklo, ale na druhej strane sú drahšie a menej odolné voči poškodeniu a poškriabaniu. Polykarbonát obmedzuje prúdenie slnečného svetla do vnútra skleníka, čo vedie k tomu, že počas dní, ktoré nie sú veľmi slnečné, môžu mať rastliny príliš málo lúčov na rast. Skleníky vyrobené z polykarbonátu sú hrubšie - zvyčajne majú hrúbku 8 až 10 mm.
Ktoré riešenie by ste si mali vybrať? Všetko závisí od vašich zdrojov a potrieb. A keď už raz bude záhradný skleník na vašom pozemku, určite si túto stavbu a rastliny, ktoré v nej budete pestovať, zamilujete. Určite budú skvele chutiť!