Jún - o čo sa starať v záhrade?

2023-05-23
Jún - o čo sa starať v záhrade?

Jún je mesiac, keď kvitne celá záhrada. Prípravné práce už boli vykonané v predchádzajúcich mesiacoch, takže jún by sa mal venovať najmä údržbe, ako je zalievanie, pletie a hnojenie. Je to tiež vhodný mesiac na to, aby ste si užili záhradu a využili jej pôžitky pri odpočinku. Pozrite si nášho sprievodcu a zistite, aké záhradné práce by ste mali vykonať v júni.

Okrasné kríky a starostlivosť o ne

V júni môžete pokračovať vo výsadbe stromov a kríkov, ktoré sa predávajú v nádobách. Koncom mesiaca je tiež dobré začať so strihaním listnatých živých plotov. Rododendrony by sa mali systematicky odstraňovať a po odkvitnutí by sa mali rastliny pohnojiť a doplniť vrstva mulčovacej kôry. Tým druhom rastlín, ktoré opakovane kvitnú, možno zľahka skrátiť stonky, aby sa rastlina povzbudila k tvorbe nových stoniek. Okrem iných by sa mali prerezávať forzýtie, travertín a kdoule.

Výsev dvojročných rastlín

Do záhonu vysaďte trvalky a dvojročné rastliny - sirôtky, sedmokrásky, zabudničky, vlčí bôb, záhradné zvončeky a sléz. Jednoročné rastliny, ako napríklad sladký hrášok alebo nechtík, môžete vysievať aj priamo do pôdy. Nezabudnite záhony vždy dostatočne zalievať.

Rozmnožovanie rastlín

Jún a začiatok leta je tiež čas na rozmnožovanie trvaliek. Rastliny, ktoré skončili kvitnutie, napr. sasanky, okvetné lístky a prvosienky, sa môžu rozmnožovať delením. V záhonoch s cibuľovinami je čas pustiť sa do vykopávania cibuliek tulipánov, aby neboli oslabené. Nezabudnite tiež, že všetky cibuľovité rastliny sa môžu vykopávať až po zaschnutí listov. Vykopané cibule sa potom asi dva týždne sušia, triedia a premiestňujú na suché a vzdušné miesto, kde budú čakať do jesene alebo do budúcej jari.

Zeleninová záhrada - na čo treba myslieť

Zeleninová záhrada, rovnako ako kvetinové záhony, potrebuje pravidelné zavlažovanie, hnojenie a pletie. Na prevenciu chorôb sa môžu používať aj ochranné postreky. Osobitnú pozornosť z hľadiska dostatočného zavlažovania treba venovať tekvicovej zelenine (vrátane uhoriek), ako aj cibuli, šalátu a kapuste. Hneď na začiatku júna možno do zeme vysadiť sadenice paradajok, baklažánov a papriky a zasiať uhorky na neskorší zber. Zelenina predtým vysadená v skleníkoch a v zemi, ktorá si vyžaduje opory, by sa mala vybaviť kolíkmi. Príliš hustú zeleninu - najmä koreňovú zeleninu zasiatu v máji - je tiež potrebné v polovici júna skrátiť.

Prvý zber

Koncom júna sa v sade opäť preriedia ovocné púčiky jabloní, hrušiek a broskýň, aby ste získali dobrú úrodu ovocia. Neoplatí sa však predbiehať prírodu - väčšina ovocných stromov sama zhadzuje púčiky okolo 24. júna. Až po tomto termíne by sa mali prebytočné púčiky odstrániť a ponechať najzdravšie a najlepšie vytvorené púčiky vo vzdialenosti 15 - 20 cm. Ovocné kríky a stromy by sa mali v tomto období intenzívne zalievať, pretože rastúce plody potrebujú veľa vody. Jún je tiež mesiacom prvej úrody. Najskôr dozrievajú bobule Kamčatky, po nich skoré odrody jahôd, jahody a čučoriedky. Koncom mesiaca si zasa môžete pochutnať na prvých malinách, ríbezliach, egrešoch a skorých odrodách čerešní.

Celkovo je jún obdobím, keď si rastliny vyžadujú zvýšenú starostlivosť. Nezabudnime sa však tešiť z výsledkov vlastnej práce. Doprajte si chvíľu oddychu v záhrade a obdivujte rastliny v plnom kvete.

Zobraziť viac záznamov z Máj 2023

Odporúčané stránky

pixel