Júl a leto v záhrade

V júli sa zamerajte najmä na dve činnosti - systematické pletie záhonov a správne zavlažovanie záhrady. Vysoké teploty a sucho sú pre rastliny smrtiace. Nedostatok vody vedie k ich vädnutiu, strate farby a spomaleniu kvitnutia. Na druhej strane, v ovocnej a zeleninovej záhrade nesprávne zavlažované sadenice prinesú oveľa menšiu a žalostnejšiu úrodu.
Starostlivosť o rastliny v júli
V prvej polovici júla by ste mali začať vykopávať cibuľky tulipánov, aby boli v dobrej kondícii. Vykopané cibule by sa mali nechať sušiť na tienistom, suchom a vzdušnom mieste až do jesene.
Začiatkom mesiaca zasejte semená dvojročných kvetov, ako sú sirôtky, sedmokrásky, nezábudky a malvice. Ak sme tieto kvety vysiali už v júni, druhá polovica júla bude vhodným časom na prepiatie sadeníc.
Ďalšou činnosťou, ktorú sa oplatí vykonať, je zmladzovanie trvaliek. Trvalky by sa mali omladzovať každé tri až štyri roky, aby každý rok vyzerali pekne a bujne kvitli.
V júli by sa mala vykonávať aj starostlivosť o ruže a hnojenie draslíkom, aby boli kríky odolnejšie voči hubovým chorobám a následným nízkym teplotám. Stred mesiaca je naopak vhodný na aplikáciu dusíkatých hnojív. Nečakajte do augusta, pretože začiatkom augusta sa rastliny, ktoré zostávajú v zemi na zimu, začínajú pripravovať na prežitie chladného počasia. Neskorá aplikácia dusíkatých hnojív im to výrazne sťaží a oslabí ich odolnosť voči zimným podmienkam.

Zeleninová záhrada a ovocný sad v júli
Sad a zeleninová záhrada si vyžadujú našu pozornosť aj tento mesiac. Druhá polovica mesiaca je vhodný čas na letný rez skorých odrôd jabĺk, rez čerešní. Koncom mesiaca, po skončení plodenia, zrežte dvojročné výhonky malín a skráťte listy jahôd. Týmto spôsobom sa rastliny posilnia a výrazne sa zníži riziko hubových chorôb.
Napokon, júl je mesiacom zberu mnohých druhov ovocia a zeleniny. Počas celého mesiaca môžeme zbierať: ríbezle, maliny, čerešne, čučoriedky, broskyne, ako aj uhorky, bôb, zelený hrášok, paradajky, cukety, zelené fazuľky, petržlen, petržlenovú vňať, kôpor, pór, zeler, červenú repu a skoré odrody mrkvy. Začiatkom júla budú na zber pripravené bylinky - tymián, bazalka, mäta a majoránka, ktoré môžu opäť priniesť úrodu v druhej polovici leta.
V tomto mesiaci zase môžete zasiať zelenú fazuľu, reďkovky, šalát, ako aj mrkvu, kôpor a špenát, ktoré sa budú zbierať na jeseň. Koniec júla je vhodný čas na vysadenie sadeníc nasledujúcich druhov zeleniny do zeme na jesennú úrodu: kapusta, brokolica, ružičkový kel a karfiol.

Teraz, keď už viete, aké práce v záhrade a na záhonoch treba v júli urobiť, pripomíname vám to najdôležitejšie - odpočinok. Leto je ideálny čas na oddych v záhrade, na komunikáciu s prírodou a na dosiahnutie rovnováhy medzi každodennými povinnosťami a prácou a upokojujúcim, pomalším tempom, ktoré môžete chytiť medzi zelenou trávou a rastlinami.