Február - mesiac prvých jarných prác v záhrade
Február nás podľa starého poľského príslovia "február prichádza, šnuruj si topánky" rád prekvapuje veľmi chladným a zasneženým počasím. Napriek tomu je však február mesiacom, keď už môžeme začať s niektorými záhradníckymi prácami a pripraviť záhradu na jar. Aké práce je potrebné v tomto období vykonať v záhrade a ako sa starať o ovocný sad, zeleninovú alebo okrasnú záhradu? Odpovedáme v nasledujúcom článku.
Zima ešte stále v záhrade, ale do jari zostáva čoraz menej času. Február je mesiac s častými sírnymi mrazmi a výraznými bielymi prachovými zrážkami. Stromy a kríky sú v období vegetačného pokoja, ktoré bude prerušené jarnou vegetáciou.
Čas premýšľať o tom, čo môžete urobiť v záhrade vo februári? Kľúčové úlohy zahŕňajú orezávanie stromov a kríkov, čistenie ihličnatých stromov od odumretého ihličia, bielenie kmeňov, zimný postrek, kŕmenie vtákov, ako aj výsev skorých kvetov a zeleniny.
Zeleninová záhrada vo februári
Ak máte zeleninovú záhradu, mali by ste s ňou začať už vo februári. Najdôležitejšie je teda naplánovať nové záhony, pripraviť skleník, tunel a vyčistiť minuloročné lístie.
- Plánovanie systém lôžka - vyberte si, akú zeleninu budete sadiť alebo siať.
- Upratovanie minulý rok lôžka a odstráňte listy.
- Pripravte si stránku skleník alebo tunel do novej sezóny - vyčistiť okná skleníka, pripraviť pôdu a pohnojiť ju, napr. hnojom.
Február je vhodný mesiac na začatie sadenice paradajky, papriky, cibuľa, šaláty, kapusta a pór. Táto zelenina má dlhé vegetačné obdobie, preto sa môže bez obáv vysádzať už v tomto období. Najlepším riešením pre sadenice je špeciálne hrnce a tzv. viac darcov, ktoré šetria pôdu a používajú menej osiva. Treba však dbať na ich výber podľa veľkosti sadeníc.
Po cca. po 4 týždňoch sa sadenice presunú do menších kvetináčov alebo do skleníka. Čas na ich zasadenie do zeme však nastane až vtedy, keď si budeme istí, že ich už nebude ohrozovať mráz. Poznámka - paradajky vysádzajte do zeme až po 15. máji.
Nevýhodou viacerých darcov je, že zaberajú veľa miesta. Ak ho nemáme dostatok, odporúčame použiť hrnce. Pôda na výsev semien by mala mať pH 6,5 a mala by byť ľahká, kyprá a úrodná. Pôdu, ktorá spĺňa vyššie uvedené požiadavky, je možné zakúpiť v obchodoch alebo záhradných centrách. Disky alebo rašelinové kvetináče sú dobrým nápadom na použitie so sadenicami. Keď rastliny trochu narastú, nie je potrebné ich vyberať zo zeme - stačí ich zasadiť pomocou kotúča alebo kvetináča priamo do zeme.
Ihličnaté a ovocné stromy vo februári
Medzi najdôležitejšie úlohy v záhrade vo februári patrí zimný rez stromov a kríkov. O všetky stromy - ovocné aj okrasné - je potrebné sa starať. Zimný rez jabloní, hrušiek a neskoro dozrievajúcich sliviek, ako aj vlašských orechov. Ostatné ovocné stromy (napríklad čerešne, višne alebo skoro dozrievajúce slivky) sa prerezávajú v lete, po tom, čo prinášajú ovocie.
Nezabudnite na ovocné kríky - ríbezle a egreše by sa mali v zime tiež prerezávať. Ak ste na jeseň zasadili čierne alebo červené ríbezle, oplatí sa ich vo februári veľmi krátko zastrihnúť (do 3 očiek), aby ste podporili ich rast. Červené ríbezle sa prerezávajú v prvom roku po výsadbe. Následné prerezávanie sa vykonáva až po 4-5 rokoch. Na druhej strane, čierne ríbezle nie je potrebné strihať až do štvrtého roku po výsadbe.
- Po orezaní ovocných stromov nezabudnite chrániť rany záhradníckou masťou.
- Ovocné stromy musia byť odstrániť tzv. múmie, alebo minuloročné sušené ovocie.
- Do konca februára je tiež vhodné vybieliť kmene vápnom ovocné stromy. Bielenie kmeňov sa vykonáva na ochranu kôry pred poranením. V noci teplota klesá pod bod mrazu, čo spôsobuje zamrznutie slnkom stimulovanej podkorunovej vrstvy a vznik trhlín. Na druhej strane vápno účinne znižuje zahrievanie kôry stromov.
Okrem ovocných stromov si našu pozornosť vyžadujú aj okrasné stromy a kríky. Orezávajte tie, ktoré kvitnú v lete a na jeseň. Jarné kvitnúce kríky však nestrihajte - ak to urobíte, tento rok už nebudú kvitnúť. Okrem prerezávania sa oplatí využiť príležitosť na odstránenie poškodených a zlomených konárov, ako aj konárov rastúcich do stredu kríka alebo presahujúcich. Pobočky sú počas zimy často vystavené skúške. Prvým škodlivým faktorom je mráz a druhým sneh. Ťažký, mokrý sneh enormne zaťažuje konáre stromov a kríkov. Často vedie k rozbitiu týchto častí rastlín. Preto je dobré pravidelne odstraňovať sneh z ihličnatých a listnatých stromov, aby im sneh nepolámal kmene. Staré kríky je možné radikálne prerezať a ponechať ich 20-30 cm nad zemou. To zlepší ich stav a výrazne ich omladí.
Ak máte v záhrade ihličnany, február je vhodným mesiacom na ich pestovanie zimný postrek proti škodcom a hnednutiu ihličia. Postrekom sa zvýši aj odolnosť ihličnanov voči hubovým chorobám.
Okrasná záhrada vo februári
Práca, ktorú treba vykonať v okrasnej záhrade vo februári, je predovšetkým kontrola zimných krytov - skontrolujte, či sú stále v dobrom stave. Ak však okrasné rastliny postihlo sneženie, mali by byť chránené ďalšou ochrannou vrstvou - na tento účel možno použiť napríklad smrekové konáre.
Hľuzy okrasných kvetov uskladnené cez zimu by sa mali skontrolovať a tie, ktoré zhnili, by sa mali zlikvidovať. Ostatné možno liečiť vhodným protiplesňovým prípravkom. Prvé hľuzy a cibuľky sa môžu vysádzať už v hrnce - Je však dôležité skladovať ich pri teplote približne. 15 stupňov. Takto budú rásť ešte pred umiestnením do cieľovej pôdy a na jar a v lete budú rýchlejšie kvitnúť.
Február je vhodný čas na siatie letničiek, ktoré majú dlhé vegetačné obdobie. Patrí medzi ne m.na stránke. petúnie, begónie alebo muškáty.
Zhrnutie - práce v záhrade, ktoré sa majú vykonať vo februári
- Čistenie a čistenie zeleninovej záhrady
- Umývanie a čistenie skleníka, príprava pôda a posyp
- Plánovanie zeleninovej záhrady - druhy zeleniny, usporiadanie záhonov
- Príprava sadenice skorá jarná zelenina (pór, šalát, cibuľa)
- Výsev paradajok a papriky do klíčiacich zariadení alebo viacnásobných kvetináčov
- Rez ovocných stromov a kríkov (jablone, hrušky, egreše, ríbezle)
- Ošetrenie kmeňov ovocných stromov vápnom
- Rez okrasných stromov a kríkov kvitnúcich v lete a na jeseň - bez rezu tých, ktoré kvitnú na jar
- Postrek ihličnanov proti škodcom a hnednutiu listov
- Kontrola stavu okrasných rastlín, odstraňovanie snehu zo stromov a kríkov
- Kŕmenie vtákov
Teraz už viete, aké práce by ste mali vykonať v záhrade vo februári. S uvedenými radami sa postaráte o zeleninovú, ovocnú a okrasnú záhradu a na jar sa budete tešiť z krásnej vegetácie. Ďalšie pokročilejšie práce sa uskutočnia v marci, apríli alebo máji, ale už teraz si môžete urobiť predstavu o výsledkoch. V našom sprievodcovi vám poskytneme množstvo praktických rád pre nasledujúce mesiace práce na záhrade. V marci sa čoskoro objaví príspevok o práci v záhrade.