Ako sa starať o trávnik? Starostlivosť o trávu krok za krokom
Dobre udržiavaný, elegantný trávnik je skutočným zdrojom hrdosti. Starostlivosť o trávu však nie je taká jednoduchá, ako by sa mohlo zdať. Buďte si istí: v tomto článku sa budeme venovať všetkým krokom, ktoré musíte urobiť, aby ste sa mohli tešiť z krásneho a estetického trávnika. Ako sa starať o trávnik, aby ste urobili dobrý dojem na susedov? Odpovedáme!
Krok 1: základom je pôda pre trávnik
Aby bol trávnik príjemný na pohľad a miestom pre stretávanie, oddych a hry detí, je potrebné urobiť niekoľko vecí. Na úvod je potrebné sa zaoberať dôvodmi. Je pravda, že tráva rastie takmer na každej pôde, ale ak chcete mať rovnomerný a dobre udržiavaný trávnik, musíte venovať pôde trochu viac pozornosti.
Správna pôda pre trávnik je najdôležitejšou, najťažšou a časovo najnáročnejšou časťou práce, ale rozhodne sa oplatí do nej investovať čas. Substrát by mal zadržiavať vlhkosť, ale zároveň by mal byť priepustný. Pred ich rozložením je však nevyhnutné:
- vyrovnať povrch,
- odstrániť kamene a nečistoty,
- zbierať odpad zo stavebných alebo renovačných prác.
Dôležitým krokom je otestovanie pH pôdy - môžete to urobiť pomocou špeciálneho pH-metra alebo odovzdaním vzorky na analýzu v chemickej a poľnohospodárskej stanici. Optimálnym výsledkom je pôda s mierne kyslou reakciou, t. j. pH 4,5 - 6,5.
Krok 2: Počet hnojív!
Už viete, že pôda je v správnom stave a povrch je rovný? Teraz je čas na hnojenie. Ako hnojiť trávnik? Najlepším riešením je vykopať lopata pripravený povrch, jeho premiešanie s hnojivom, zarovnanie a zavlažovanie. Potom zostáva počkať nejaký čas, najlepšie niekoľko dní, aby sa substrát stabilizoval a vyrovnal. Snažte sa povrch príliš nevyrovnávať ani nezhutňovať: to môže sťažiť rast zŕn. Pre optimálne a rovnomerné výsledky si radšej vyberte valec na trávu.
Hnojenie trávnika sa vykonáva nielen pred výsevom, ale aj počas údržby trávnika,najlepšie 2-3 krát ročne. Ideálne hnojivo na trávnik:
- je plná živín, ktoré zabezpečujú rast trávy,
- pozitívne ovplyvňuje vývoj koreňového systému,
- stimuluje rast a odnožovanie rastlín, čím sa minimalizuje riziko rastu machu.
Dôležitý je výber prípravku: na jar sa používa iné trávnikové hnojivo (s obsahom dusíka, ktorý podporuje rast) a na jeseň (bohaté na fosfor, ktorý posilňuje trávu a pomáha jej prežiť zimu). Dôležité je samozrejme aj načasovanie hnojenia.
Kedy hnojiť trávnik? Najlepšie v zamračený deň, po pokosení trávy a odstránení pokosených stebiel. A ako hnojiť trávnik? Rovnomerne rozmiestnite hnojivo na trávnik tak, aby sa výrobok dostal do každého zákutia.
Krok 3: čas na sejbu!
Čas na najdôležitejší krok, zasiatie semien. Výber trávy je veľmi dôležitý: každá rastlina má iné predispozície alebo účel. Stojí za to brať túto voľbu vážne!
Kedy vykonať túto kľúčovú činnosť? Najlepší čas na výsev trávy je koniec apríla/začiatok mája a august/začiatok septembra. Vtedy sú ideálne podmienky na rast - teploty nie sú vysoké a zároveň je rosa, ktorá udržiava semená hydratované. Samozrejme, to neznamená, že trávnik nesmie byť zasiaty v inom ročnom období. To je možné, ale potom je potrebná ďalšia hydratácia.
A teraz to najdôležitejšie: zasievame! Pred výsevom je potrebné substrát pretrepať, napr hrable. Tráva sa najlepšie vysieva do vlhkej pôdy. Vďaka tomu nemusíte čerstvo zasiate semená zalievať, čo môže spôsobiť ich pohyb. Naše rady? Výsev po daždi!
Ako zasiať trávy? Môžete na to použiť sejačku alebo trávnik zasiať ručne, pričom povrch pokryjete osivom dvakrát. Čo ďalej? Čakáte, kým vyklíčia! Predtým, ako začnete čakať, kým vyrastú, prikryte zasiate semená tenkou vrstvou pôdy, aby ich neodniesol vietor alebo vtáky. Rozprestrite pôdu hrable a počkajte. Ak je veľmi suchá, dbajte na zalievanie alebo kropenie.
Krok 4: bez vody nie je odmena
Povinnou činnosťou po tom, ako semená začnú klíčiť, je zalievanie trávnika. Samozrejme, že by to malo závisieť od poveternostných podmienok: ak v posledných dňoch výdatne pršalo, zalievanie nie je potrebné. Keď je však sucho a najmä keď tráva intenzívne rastie, voda je nevyhnutná.
Ako sa starať o trávnik? Sami môžete posúdiť, kedy je potrebné zalievať: skontrolujte, ako hlboko siaha suchá vrstva pôdy. Ak má hrúbku približne. 3 cm, musíte trávnik zalievať. Nevyhnutne ráno alebo večer, keď slnečné svetlo nie je také silné. Dôležité: ak je zalievanie trávnika nevyhnutné, je lepšie polievať menej často a intenzívnejšie ako denne a slabo. Mierne sucho neublíži, ale prebytok vody: všetkými prostriedkami!
Krok 5: trávnaté kúpele
Váš trávnik krásne rastie? Nakoniec príde chvíľa na kosenie. Ide o veľmi dôležitý postup, ktorý zaručuje najkrajší konečný výsledok. Pri kosení sa, bohužiaľ, môže vyskytnúť niekoľko chýb. Ako to urobiť hlavou?
- Predovšetkým kosenie sa musí vykonávať pravidelne, s frekvenciou prispôsobenou rýchlosti rastu. Pri intenzívnom raste trávy to môže byť potrebné aj raz týždenne.
- Prvé kosenie sa odporúča vykonať už v apríli, na vyrovnanie trávy a nakoniec: v októbri, keď trávnik už nerastie tak intenzívne.
- Nekoste trávu príliš nízko. Zvyčajne ho stačí skrátiť o ½, ⅓ výšky: to stačí na to, aby bol trávnik estetický, ale zároveň nie príliš vydarený. Príliš nízky trávnik si vyžaduje časté hnojenie a hrozí mu vysychanie. Nízku kosbu si môžete dovoliť len na jar a na jeseň, počas prvého a posledného kosenia.
Ako vidíte, na trávniku je veľa práce. Pôda pre trávnik, správne trávnikové hnojivo a pravidelné zavlažovanie je tvrdý chlieb, ale garantujeme, že je to práca, ktorá stojí za to!