Aké konzervy sa oplatí pripraviť na zimu? Prečítajte si naše tipy!

2023-08-04
Aké konzervy sa oplatí pripraviť na zimu? Prečítajte si naše tipy!

Nič vám neurobí väčšiu radosť, ako keď si uprostred zimy otvoríte pohár vlastného džemu! Sezónne ovocie a zelenina samozrejme chutia najlepšie čerstvé, ale oplatí sa z nich pripraviť zaváraniny, aby ste si ich chuť vychutnali aj na jeseň a v zime. Ako spracúvate ovocie a zeleninu z vlastnej záhrady a čo potrebujete vedieť o zavarovaní?

Abeceda konzervovania

Na začiatok vám prinášame niekoľko užitočných tipov na prípravu konzerv z ovocia a zeleniny. V prvom rade je dobré vyrábať ich vtedy, keď sú k dispozícii sezónne produkty. Väčšinu obľúbeného ovocia a zeleniny možno kúpiť počas celého roka, ale práve vtedy, keď sú najviac dostupné, sú najchutnejšie a najlacnejšie.

Pri príprave zaváranín sa musíte pripraviť na náklady. Aj keď máte veľa vlastného ovocia a zeleniny, aby ste mohli pripraviť nakladané uhorky alebo kompóty, musíte ich mať kde skladovať a zásobiť sa pohármi, viečkami, doplnkami... Najekonomickejším riešením je použiť predtým použité a vyprázdnené poháre - vtedy odpadá jeden výdavok!

Zelenina a ovocie sa začínajú zavárať v júni a končia v novembri, takže to trvá naozaj dlho - všetko závisí od toho, čo práve dozrieva. Potom pozbierate úrodu zo záhonov alebo nakúpite na trhu a... je čas na zaváraniny! Kedy je najlepší čas začať?

  • Uhorky môžete pripravovať počas celej sezóny: nakladané, mierne solené alebo s prísadami.
  • V júni začnite s jahodami - vtedy je sezóna tohto ovocia v plnom prúde. Môžete z nich pripraviť kompóty a džemy.
  • V júli sa začína sezóna čerešní, ktoré sú senzačné na džem alebo likér. V tomto mesiaci si môžete pripraviť aj džem z bobuľového ovocia alebo marhúľ, ako aj konzervy zo zelených fazuliek a cukiet. Ak máte radi huby, v júli sa objavujú aj kuriatka.
  • August je mesiacom triumfu malín. Určite si z nich pripravte šťavu, likér alebo džem. August je tiež časom hrušiek a jabĺk.
  • Koniec augusta a začiatok septembra je ten správny čas na paradajkové zaváraniny. Vtedy sú najlacnejšie a najsladšie, takže sú ideálne do pyré alebo šalátov.
  • V septembri hrušky a jablká ešte dozrievajú a sú ideálne na prípravu pyré alebo nakladanie. V sezóne sú aj huby, ktoré sa dajú marinovať alebo sušiť. V septembri dozrievajú aj papriky.
  • Október je stále časom hrušiek, jabĺk a húb, ale začína sa aj sezóna tekvíc a kdoulí.

Už viete, v ktorých mesiacoch spracovať ktoré ovocie a zeleninu, takže je čas prejsť ku konkrétnym riešeniam!

Uhorky - čisté zdravie!

Uhorky majú vynikajúci vplyv na naše črevá a vďaka obsahu kyseliny mliečnej sú známe ako prírodné probiotiká - dokážu pôsobiť proti infekciám a urýchľujú metabolizmus.

Nakladať sa dá takmer všetko a na tento proces sa najlepšie hodí ovocie a zelenina s vysokým obsahom cukru a vody. Určite vyskúšajte nielen tradičnú kyslú kapustu a uhorky, ale aj paradajky, červenú repu, cukety, citróny a slivky. Neobmedzujte sa však - nakladať môžete prakticky všetko ovocie a zeleninu!

Šaláty, nakladaná zelenina a hotové jedlá

Nakladanie nie je jediným spôsobom využitia zeleniny. Nakladanie môžete vykonávať aj inými spôsobmi: od prípravy zeleniny v octovej marináde až po šaláty s viacerými prísadami alebo dokonca hotové jedlá, ktoré môžete neskôr v prípade potreby jednoducho ohriať. Určite vyskúšajte šalát z papriky a cukety v octovom náleve alebo marinovanú tekvicu v marináde, a ak si radšej robíte zásoby obedov na zimu, dobrým krokom by bolo urobiť si zásobu konzervovaného mäsa. Toto je, samozrejme, len niekoľko príkladov, pretože ste obmedzení len svojou fantáziou a chuťou - vašou aj ostatných členov domácnosti.

Kompóty, džemy a iné sladké zásoby

Konzervované výrobky sa samozrejme vyrábajú aj na sladko. Zďaleka najčastejšie sa pripravujú džemy, najmä z malín alebo jahôd. Zo sliviek sa pripravuje výborný džem a kompóty môžete pripraviť aj z čerešní alebo hrušiek. Na chladné zimné večery sa bude hodiť aj zásoba likérov: oplatí sa takto spracovať maliny, čerešne, čierne ríbezle a dokonca aj egreše alebo jahody.

Dobrým spôsobom spracovania jabĺk je príprava jablkového pyré, ktoré je ideálne nielen na jablkový koláč, ale aj na palacinky a iné sladké jedlá. Jeho príprava je veľmi jednoduchá a pomôže vám využiť ovocie z vašej záhrady a vychutnať si jeho chuť aj v zimných mesiacoch.

Prípravky z húb

Huby sa hodia aj na vianočné hostiny (a nielen na ne!). Spracujte ich na jeseň - vtedy sú najviac dostupné. Nezabudnite kupovať huby len z dôveryhodných zdrojov, a ak idete huby zbierať sami, používajte len určité druhy.

Najobľúbenejšou hubovou konzervou sú určite huby v octe, veľmi jednoduché a rýchle na prípravu, ale ak sa vám táto možnosť nepozdáva, skúste svoju úrodu usušiť. Budú sa vám hodiť do vianočných knedlí, bigosu alebo polievok.

Výroba konzerv je síce časovo náročná, ale určite sa oplatí. Výrobou džemov, kompótov a šalátov využijete svoju úrodu naplno a zabezpečíte celej rodine zásoby chutného ovocia a zeleniny po celý rok.

Zobraziť viac záznamov z August 2023

Odporúčané stránky

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 127 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-06-24
Tovar prišiel včas a v poriadku. Na nešťastie ventil netesni a tak to budem musieť riešiť
2024-06-18
Všetko prebehlo v poriadku rýchlo a bez problémov.
NajNákup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete
pixel