Október v záhrade alebo ako pripraviť záhradu na príchod zimy
Október je mesiac, keď zbierame poslednú úrodu a naďalej sa tešíme z krásy jesene. Je to však aj čas, keď sa treba pripraviť na mrazy, sneženie a chladnejšie počasie. Aké kroky môžete podniknúť na ochranu svojej záhrady pred nepriazňou počasia? Prečítajte si naše tipy!
Po prvé - ovocný sad
Čo by sa malo diať v októbri v sade? Na začiatok by bolo dobré dokončiť zber úrody. Oplatí sa pozbierať posledné jablká, hrušky, slivky alebo kdoule. Menšie a nedozreté plody majú ešte šancu dozrieť, takže ich môžete nechať na stromoch - uistite sa však, že ich odveziete pred mrazmi.
Ovocie zo stromov môžete hneď spracovať a vyrobiť z neho kompóty, džemy, likéry alebo ho usušiť v rúre. Ak chcete ovocie skladovať vcelku, umiestnite ho na chladné a nie príliš suché miesto, najlepšie do pivnice. Dbajte však na to, aby ste si vyberali len zdravé a nepoškodené ovocie. Oplatí sa využiť jesennú úrodu, ale tak, aby neškodila ostatným!
Tým sa však práce v sade nekončia - október je tiež vhodným obdobím na starostlivosť o stromy. Prejdite ich koruny a pomocou záhradníckeho náradia a pomôcok odstráňte napadnuté konáre, ako aj zaschnuté plody. Zozbierajte aj tie opadané a na porezané miesta konárov naneste hojivý balzam. Na jeseň je tiež vhodné odstrániť nástrahy proti škodcom a postarať sa o hnojenie záhrady. Stromy a kríky poteší hnoj alebo kompost, ale môžete siahnuť aj po hnojivách bez dusíka alebo čadičovej múčke. Jeseň je ideálny čas na hnojenie - zlepšujúce látky, ktoré sa v tomto období rozmiestňujú, majú čas sa rozpustiť a pomôcť stromom.
Október je tiež vhodný čas na výsadbu, najmä ak si vyberiete rastliny s odhalenými koreňmi. Môžete ich umiestniť do pôdy, kým zem nezačne mrznúť. Stromy vysádzajte hlbšie a kríky o niečo plytšie. Po výsadbe, samozrejme, výdatne zalievajte a dodatočne kropte, čo pomôže rastlinám uchytiť sa aj napriek nízkym teplotám. Pri výsadbe vám, samozrejme, pomôže vaše záhradné vybavenie.
Teraz je čas na zeleninu!
Po vykonaní potrebných prác v sade je čas pustiť sa do zeleniny! V októbri prebieha zber úrody: kapusta, mrkva, reďkovka a repa dozrievajú práve teraz. Nezabudnite tiež na karfiol a brokolicu. Okrem toho je v októbri vhodný na zber aj špenát. Časť tejto zeleniny môžete uskladniť v pivnici: týka sa to najmä koreňovej zeleniny. Cibuli a cesnaku sa bude lepšie dariť na suchšom mieste, napríklad v podkroví.
Október je mesiac, keď sa pripravuje kyslá kapusta. A je známe, že najlepšie chutí tá z vlastnej úrody! Pred spracovaním ju skladujte na tmavom mieste a nepríjemný zápach kapusty a horká pachuť kyslej kapusty zmiznú bez stopy.
Pred mrazmi sa postarajte aj o svoju úrodu paradajok. Ešte nezrelé plody môžete umiestniť do teplej miestnosti, vďaka čomu budú pomaly dozrievať. Zelené sa však dajú použiť aj na výrobu chutných zaváranín!
Po zozbieraní všetkého ovocia a zeleniny by ste mali myslieť na upratovanie záhonov. Listy a stonky môžete pozbierať a použiť na výrobu kompostu, ale ak nemáte čas, môžete ich nechať na záhonoch. Rovnako účinne pohnoja pôdu, samozrejme, za predpokladu, že nejde o choré exempláre.
Nakoniec je dobré záhony prekopať a pridať do pôdy hnojivo. Pomôžu vám s tým záhradnícke nástroje a príslušenstvo. Toto je vhodný čas na výsadbu: napríklad na zimnú jarnú cibuľu alebo inú cibuľovú zeleninu. Bylinky nemajú rady chlad, preto je lepšie presadiť ich do kvetináčov. Na jar si tak budú môcť opäť nájsť cestu do vašich záhonov!
V neposlednom rade: okrasné rastliny!
Keď sa postaráme o sad a zeleninovú záhradu, je čas pozrieť sa na kvetinové záhony. Jeseň je vhodný čas na výsev: chrpy, svätojánske muškáty alebo nechtíky zasiate v októbri začnú veľmi rýchlo rásť, len čo im to počasie dovolí. Teraz je tiež čas na výsadbu cibuľovín, ktoré kvitnú na jar: s tým sa neoplatí otáľať až do zamrznutia pôdy!
Všetky dvojročné rastliny, ako sú macešky alebo sléz, by sa mali na jeseň výdatne zalievať: sú silne vystavené vysušujúcim vetrom. Po prvých mrazoch je dobré prikryť ich konármi alebo agrofóliou: ľahšie tak prežijú.
Niektoré cibuľovité rastliny, ako napríklad arizema alebo kamásia, možno ponechať v pôde, ale aj tie bude potrebné prikryť ochranou proti otepľovaniu. To sa, žiaľ, netýka rastlín, ktoré nezimujú v zemi. Do tejto skupiny patria okrem iného:
- gladioly,
- frézie,
- georgíny,
- alpské fialky,
- tigrovité rastliny,
- tigrované palmy.
Po prvých mrazoch je potrebné odrezať ich stonky a odstrániť rastliny z pôdy. V tejto fáze je dôležitá jemnosť - pretože citlivé cibuľky sa môžu ľahko poškodiť. Záhradnícke náradie a príslušenstvo používajte opatrne. Po vybratí cibuliek z pôdy by sa mali dôkladne vysušiť na dobre vetranom, ale nie príliš teplom mieste a potom uložiť do debničiek, prikryť kôrou alebo pilinami a uchovávať v suchej miestnosti, kde im neublíži mráz.
Na prezimovanie by sa mali pripraviť aj zraniteľné kríky: ruže alebo hortenzie by sa mali chrániť násypom zeminy alebo kôry, aby sa rastliny ochránili pred mrazom. Pred ochranou je však dobré staršie a zdrevnatené stonky orezávať: kríky budú na jar vyzerať lepšie.
Október je tiež vhodný čas na výsadbu v kvetinovej záhrade. Rastliny v nádobách vysádzajte bez obáv, zatiaľ čo v prípade listnatých rastlín umiestnených mimo nádob môžete výsadbu vykonať, keď opadajú listy a pôda ešte nie je zamrznutá. Rastliny s holými koreňmi sa oplatí pred výsadbou dôkladne skontrolovať a odstrániť poškodené časti a tie, ktoré sú už vysadené, by sa mali výdatne zalievať.
Dúfame, že vám tento text pomôže pri starostlivosti o vašu záhradu na jeseň. Zaobstarajte si správne záhradné vybavenie a vykonajte vyššie uvedené opatrenia a môžete sa spoľahnúť, že všetky vaše rastliny sa vám na jar odvďačia krásnym vzhľadom a bohatou úrodou.